wtorek, 21 grudnia 2010

Traditional....

Przechadzając się naszą Globalną Wioską (do czego używa się opuszków palców i klawiatury, nie zakładając butów, nie wyściubiając nosa poza drzwi) nie sposób nie otwierać się na novum. Szczególnie jeśli się jest takim jak ja niezmiennie zaciekawionym osobnikiem... Nowość jest dla mnie rodzajem paliwa. Jednak w grudniowy czas odkrywam jak bardzo jestem tradycyjna, po prostu zanurzona po uszy i przywiązana na amen do swoich (przedtem należących do moich rodziców, dziadków...) zwyczajów... O czym dokładnie piszę? O świątecznym strojeniu domu. W wielu zakątkach świata ma to miejsce już na początku grudnia i kiedy widzę to morze świątecznych inspiracji, kusi mnie niezmiernie, aby ziluminować co się da, ozłocić, upięknić, "ochristmasować"... A potem... a potem jednak się wstrzymuję i chcę czekać cierpliwie do Wigilii.... do tej Szczególnej Chwili... Niechaj wszystkie zmysły razem świętują: dźwięki kolęd, zapach i smak potraw oraz wizualna oprawa..... niech się splotą w świąteczne jedno. Jest sens w tej harmonii. Niechaj wszystko będzie świeże, i niech nic nie zdąży się opatrzyć przed pierwszą gwiazdką. Oczywiście cały grudzień to droga do Bożego Narodzenia. Zamiast zegara czas odmierza kalendarz adwentowy. Przygotowujemy z Majką ozdoby i opowiadam jej jak to było za moich czasów. Niektóre historie muszę przytaczać raz za razem, bo tak je lubi, tak ją bawią lub wzruszają...
A przygotowanie dekoracji - to wspaniały moment na pobudzenie fantazji....
Wyczarować coś z niczego.... W tym roku jak widzicie przydały się już nawet.... niemowlęce balerinki Majki, i bardziej oczywiste: stary śpiewnik, metry koronek, powielona papierowa postać pięknej wiktoriańskiej damy....
W wielu zakątkach świata..... choinkę wyrzuca się zaraz po Świętach.... U nas ustroimy ją dopiero w Wigilię, i będzie stała, dekorowała, pachniała dłużej - tak jak to było zawsze....
Przedświąteczne, jeszcze adwentowe uściski!
Alicja

18 komentarzy:

 1. U mnie też stroi się choinkę w Wigilię. A najfajniejsze ozdoby to właśnie te z "niczego". Tak jak dzieci robią długie łańcuchy z kolorowych pasków, tak i my tworzymy nietrwałe, ulotne ozdoby. Alicjo u Ciebie jak zwykle magicznie! Tradycja przeplata się z nowym i o to w życiu chodzi!
  Ciepłych, radosnych i beztroskich Świąt Bożego Narodzenia!

  PS. A w Nowym Roku poproszę o odsłonę pokoiku Majki:)
  Ciepełko ślę!

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim domu też choinkę dekorowało się dopiero w Wigilię i stała potem dłuuugo, dłuuuugo:) Twoje dekoracje jak zwykle niebanalne, piękne!
  Niezapomnianych Świąt dla Ciebie i Twoich najbliższych!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. w moim rodzinnym domu choinkę ubieraliśmy w Wigilię :)) i tak będzie i w tym roku w moim domu :)) właśnie dziś sąsiad dostarczył nam piękne drzewko, ale musi swoje "odstać" na balkonie ;)

  Alicjo :)) Twoje dekoracje są zjawiskowe, magiczne, aż chciałoby się powiedzieć :)) takie bardzo, bardzo w Twoim stylu :)) piękne :))

  mój Synek na dopiero 5 miesięcy, ale w przyszłości (tak sobie wyobrażam) będę z Nim robić dłuuugie łańcuchu choinkowe, kleić "pawie oczka" i inne ozdoby, które kiedyś robiła z nami moja Mama

  Rodzinnych, pachnących piernikiem i pomarańczą* Świąt Bożego Narodzenia

  (*to moje ulubione świąteczne zapachy)

  pozdrawiam serdecznie
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Kidy byłam dzieckiem choinkę w domu ubierało się w Wigilię i zawsze czekałam na ten moment z wytesknieniem. Jednak od wielu lat niestety nie dane jest mi cieszyć się choinką. Rekompensuję sobie zatem jej brak różnymi dekoracjami. O tradycji jednak staram się pamiętać i przemycić coś z magii dawnych świąt.
  Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Widzę, mamy coś wspólnego, lubię cieszyć się dekoracjami świątecznymi, tuż przed....
  i trochę po.... tak w sam akurat. Rzeczywiście w morzu tylu ozdób i dekoracji fajnie jest wybrać coś na TEN właśnie czas.

  U Ciebie jak zwykle klimat magiczny taki, który lubię :)

  Życzę Cudownych i Radosnych Świąt!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. my tez czekamy z choinką prawie do Wigilii ale rozbieramy ją dopiero na "gromniczną", wszystkiego dobrego:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Magical Christmas time for you and to your family! Hugs, Miret from Roosamamma

  OdpowiedzUsuń
 8. To bardzo ważne aby pamietać o tradycjach które przekazuja nam rodzice,a wcześniej ich dziadkowie itd...Przesliczne dekoracje. Serdecznie pozdrawiam zycząc cudownych Świat!

  OdpowiedzUsuń
 9. Everything you design and write is so inspirational, Alicja! A very Merry Christmas to you and your beautiful family, dear friend:)))

  Love, Love, Love,

  Deborah

  OdpowiedzUsuń
 10. Bonjour,

  Thanks for sharing of so beautiful pictures, there are so magical!

  I love your style and your blog is really amazing.

  good continuation & all the best

  greetings from Luxembourg

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie u Ciebie :)
  Spokojnych, radosnych i ciepłych duchem Świąt życzę Tobie i Twoim bliskim :)
  Alicja

  OdpowiedzUsuń
 12. Oczarowana jestem Twoimi dekoracjami !
  Radosnych Świąt w przemiłej rodzinnej atmosferze życzę .
  Moc świątecznych uścisków ślę.

  OdpowiedzUsuń
 13. U nas choinki niestety nie ma, natomiast świeże gałązki świerku przyniosłyśmy do domu wczoraj.. w moim rodzinnym domu również ubieraliśmy choinkę w samą wigilię, choć ja sama lubię choć odrobinę wcześniej, natomiast serce mi pęka, kiedy każdego roku widzę smutne, porzucone na ulicach drzewka choinek tuż po Świętach.. w Szkocji, niestety jest dokładnie tak jak pisałaś Alicjo.

  Tobie natomiant i całej Twojej rodzinie - pięknych, magicznych Świąt - na pewno takie będą!!
  Serdeczności przesyłam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Felicidades, que todo lo lindo, agradable, hermoso te acompañe en este nuevo año. Mis mejores deseos pata ti y tuyos.

  OdpowiedzUsuń
 15. Piekne dekoracje.Radosnych i pogodnych Swiat

  OdpowiedzUsuń
 16. Witaj!@
  I u nas choinkę stroi się w Wigilię, a potem stoi i dekoruje dłuuugo:-)
  Czasem przez cały okres kolędowy (do 2 lutego).
  Życzę radości i szczęścia na te święta.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. SUPER BLOG. KRÁSA.
  BOHDA
  ČESKÁ REPUBLIKA

  OdpowiedzUsuń

Welcome to my blog, I love to hear your comments.
Thank you!